За лозаризма



Институто е вклучен во меѓународни и домашни проектни активности.

). През последните години се появиха и нови, силно вредоносни патогени, причинители на екскориозата (

Кирил Вътев: Имаме голям сив сектор, който се оставя, защото е полезен за изборите

Лозарството, независимо от превратностите в развитието на земеделието в България,  винаги е бил един рентабилен подотрасъл на селското стопанство. Тази значимост във времето се дължи предимно на спецификата и особеностите в производството и преработката на грозде, свързани с историята, религията, традициите, законодателството, географското местоположение и почвено-климатичните условия на страната и региона, както и на диетичните и лечебни качества на гроздето и виното.

Теоретичната предпоставка за рентабилно отглеждане на лозовата култура и прилагането на високоефективни технологии в страните с тропичен и субтропичен климат е доброто познаване на биологичните особености на лозовото растение.

При производство на лозов посадъчен материал, за стратификацията се използват стърготини от горски видове, които не са стерилизирани.

В отговор на наши читателки, които желаят и в селските си къщи да отгледат лоза, ще отговорим:

Изследва се произхода и разпространението на лозата, биология на лозата (морфологичен строеж), екология на лозата (климат и микроклимат, географска ширина, надморска височина, близост до водни басейни, релеф, изложение и почва), размножаване на лозата, създаване на лозя, резитба и формиране на лозата, отглеждане на плододаващи лозя, беритба и съхраняване на гроздето и ампелография (сортове грозде).

Щастливци сме, че тук виреят различни сортове грозде, а сред традиционно българските са: мавруд, рубин, гъмза, памид, мискат, димят и други.

Овие колачиња не зачувуваат никакви лични информации. Непотребни Колачиња Непотребни Колачиња

Лозата вирее успешно както на равнинен терен, така и по склонове и хълмове с различен наклон. При равнинен обаче се развива по-буйно и дава повече грозде, но с по-ниско качество. От друга страна, засаждането по хълмове е практика още от дълбока древност и се препоръчва, защото гроздето на такъв терен е по-висококачествено, а плододаването е по-равномерно. По хълмовете лозята лозарство се огрява по-продължително, температурите са по-подходящи, а слънчевите лъчи достигат повърхността на почвата под ъгъл, близък до правия.

По дисциплината „Трайни култури“ (част Овощарство) студентите получават необходимите познания относно морфологичните и биологични особености на отглежданите в умерената климатична зона овощни видове, техните изисквания към екологичните фактори, производство на посадъчен матер ... Овощарство на тропика и субтропика

От лекциите и упражненията по лозарство студенти ... Основи на винарството

Обогатяват се техните знания за връзката между качеството на и ... Основи на лозарството

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *